HomeTematy dniaZatrważające dane! Nowy ośrodek w Poddębicach pomóc ma najmłodszym mieszkańcom

Zatrważające dane! Nowy ośrodek w Poddębicach pomóc ma najmłodszym mieszkańcom

depresja

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży powstał w Poddębicach. Dzieci i młodzież do 18 r.ż. uzyskają tu bez skierowania pomoc terapeutów i psychologów. Znakomita większość ma szansę na skuteczny powrót do zdrowia psychicznego bez leków. Wsparcie terapeutyczne w ośrodku uzyskają zarówno dzieci, jak i ich bliscy. W 2022 r. w Łódzkiem lekarze wypisali dla dzieci do 18 r.ż. 51 tys. opakowań leków przeciwdepresyjnych.

Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziom referencyjny są fundamentem reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. Pomocy udzielają tu specjaliści – psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Mogą tu zgłaszać się – bez skierowania – rodzice dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń) w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi. W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyta, porady domowej lub środowiskowa.

Nowy ośrodek mieści się przy ul. Miłej 27.

Dr n. med. Aleksandra Lewandowska, psychiatra, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży:. Dane statystyczne oraz praktyka kliniczna wyraźnie pokazują, że większość małoletnich pacjentów wymaga głównie wsparcia terapeutycznego 60-70%, czyli właśnie takiego, które oferują ośrodki I poziomu referencyjnego świadczące zakres opieki opisywany powyżej, a skoncentrowany na współpracy, która oparta jest na zasadach otwartego dialogu. Optymalne rozwiązanie w odniesieniu do założeń reformy to takie, że w każdym powiecie znajduje się I poziom referencyjny, a w dużym mieście najlepiej jeden w każdej dzielnicy, dlatego tak ważna dla nas wszystkich jest informacja o kolejnym powiecie, który będzie taki ośrodek posiadał, a którego dotychczas nie było.

W Łódzkiem jest już – wraz z nowo otwartymi – 27 ośrodków I poziomu, z czego 7 w Łodzi. Pierwsze zaczęły opiekę nad pacjentami w kwietniu 2020 r.

– Staramy się, aby pomoc doświadczonych terapeutów była coraz lepiej dostępna i tak się dzieje. Ogłaszamy z determinacją konkursy, by młodzi ludzie i ich bliscy mieli pewność uzyskania wsparcia, gdy tego potrzebują. W 2020 roku zaczynaliśmy z 7 ośrodkami, dziś jest ich niemal 4-krotnie więcej – 27. W ubiegłym roku w ośrodkach I poziomu korzystało z różnych form wsparcia 24 tys. dzieci, ponad połowa z nich (52%) to nastolatki od 13 do 17 r.ż. – podkreślił A. Olsiński dyrektor ŁOW NFZ.

Najczęstszymi problemami, z którymi zgłaszają się do nas nastolatki to: zaburzenia nastroju i zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjne. Najmłodszymi pacjentami są dzieci w wieku przedszkolnym, które mają problemy z adaptacją, lęki separacyjne, zaburzenia języka, mowy i komunikacji. Praca ośrodków jest ukierunkowana na pomoc w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz ich rodzinom i otoczeniu. Bardzo ważnym elementem pracy ośrodka jest terapeuta środowiskowy, który pomaga tam, gdzie mieszka rodzina oraz realizuje swoje zadania w szkole bądź przedszkolu nastolatka lub dziecka Agnieszka Scendo, psycholog, psychoterapeuta koordynator ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej Neuroclinic Centrum Terapii i Rozwoju.

Młodzi ludzie w wieku do 13 do 17 lat to także ta grupa chorych poniżej 18 r.ż. , dla której w Łódzkiem wypisano w 2022 r. najwięcej opakowań leków przeciwdepresyjnych. Dla 13-latków Łódzki NFZ zrefundował 4,6 tys. opakowań leków przeciwdepresyjnych, a dla 17-latków 10 675 opakowań. Leki przeciwdepresyjne na receptę w Łódzkiem zrefundowano dla 6 637 pacjentów do 18 r.ż.

Z najnowszego raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18. r.ż. , którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W 2019 r. w Polsce receptę na refundowane leki przeciwdepresyjne zrealizowało 39 tys. pacjentów poniżej 18 r.ż., w 2021 r. już o 22% więcej – 56,7 tys.

Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.