HomeAktualnościIrek dołączył do Tosi. W ZOO Borysew nowy mieszkaniec

Irek dołączył do Tosi. W ZOO Borysew nowy mieszkaniec

irek tapir

Irek to tapir anta, roślinożerny ssak, który dołączył do wybiegu ulubienicy gości Zoo Borysew- tapirki Tosi.

Irek jest wyraźnie mniejszy od swojej koleżanki – i to jedna z charakterystycznych różnic między samcem i samicą tapirów. Mimo, że Tosia dominuje wzrostem i masą ciała, to nieco przestraszyła się swojego nowego towarzysza. Początkowe zainteresowanie przybyszem przerodziło się w nieufność. Teraz trudne zadanie przed opiekunami – którzy stopniowo będą do siebie przyzwyczajać parę.

Tosia – która jest niezwykle przyjazna i pieszczotliwa – wychowała w Borysewie dwoje, odrzuconych przez swoje stado mniejszych wychowanków. Wśród nich była niewidoma mara patagońska oraz Pipi – emu, które wraz z Tosia jadło z jednej miski i tuliło się do niej do snu. Tapirka należy do bardzo towarzyskich zwierząt, dlatego od dawna opiekunowie liczyli na kolegę dla Tosi. Jego przyjazd był dla wszystkich dużym wydarzeniem. Tosia przyjechała do Borysewa z Niemiec, w 2020 roku jako roczna samiczka. Od tamtego czasu była jedynym przedstawicielem swojego gatunku w ogrodzie w Borysewie. Irek – tapir, który do niej dołączył, jest od Tosi o rok młodszy. Teraz cała załoga zoo trzyma mocno kciuki za nowa parą, licząc, że przypadną sobie do gustu i stworzą zgodną rodzinę

Tapir to duży ssak, który dorasta do ponad metra w kłębie i wazy nawet do 250 kg. Samiczki, wyraźnie większe od samców, szybciej osiągają dojrzałość płciową. Po ciąży trwającej 390-410 dni (ok. 13 miesięcy) rodzi się jedno (rzadziej dwa) młode, ważące zwykle 4-7kg. Maluchy posiadają charakterystyczne, maskujące ubarwienie – na całym ciele jasne, żółtawe paski i rzędy plamek – które zanikają po ok. 5 miesiącach i stają się jednolite. Dzieci pozostają przy matce przez ok. 14 miesięcy.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz