HomeView All Posts – Whole Post

Senior ze wsi Osowiec w gminie Zadzim na początku października ub. roku wybrał się na grzyby. Podjęta akcja poszukiwawcza na nic się zdała. Do tej pory nie wiadomo, co stało się z Józefem Bartkiewiczem. Czy mężczyzna żyje?

Skontaktowaliśmy się z policją. Czy są jakiekolwiek nowe informacje ws. zaginionego pana Józefa?

– Niestety, nie – mówi st. sierż. Alicja Bartczak z KPP w Poddębicach. – Krótko po otrzymaniu informacji o zaginięciu seniora, policja prowadziła przez kilka dni poszukiwania. Zaangażowane zostały znaczne siły funkcjonariuszy. Pomagali strażacy i mieszkańcy. Był pies tropiący. Nie udało się odnaleźć mężczyzny. Nie mamy nowych informacji dot. tego zaginięcia, choć mogę zapewnić, że w dalszym ciągu policjanci prowadzą działania operacyjne w tej sprawie.

Dowiedzieliśmy się, że przeczesane zostały znaczne połacie lasu.

Osoby, które mogą pomóc w ustaleniu miejsca pobytu zaginionego lub mają informacje o losie mężczyzny proszone są o kontakt z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach, ulica Targowa 22, telefon 47 845 22 11 lub z numerem alarmowym 112.

W każdym z nas jest odrobina dziecka, a twórczość Marii Konopnickiej kojarzy nam się z wieloma znanymi utworami tej autorki dedykowanymi właśnie dla najmłodszych. Jednym z nich jest baśń „O Krasnoludkach i sierotce Marysi”, w której wraz z nadejściem wiosny krasnale postanawiają wypełniać wiele zadań, w tym udzielić pomocy tytułowej Marysi. Właśnie taki baśniowy charakter, związany z lasem i ogrodem, przybrać ma wydarzenie w Bronowie przy dworku Marii Konopnickiej pn. „Świat jak z bajki”

Miejsce: Bronów 6, k. Uniejowa (pow. poddębicki)

Data: 20 kwietnia 2024, start godz. 13:00

Celem wydarzenia jest promocja walorów kulturowych województwa łódzkiego, promocja dorobku kulturowego regionu łódzkiego, edukacja kulturowa, popularyzacja twórczości i osoby Marii Konopnickiej oraz integracja mieszkańców łódzkiego pod szyldem umacniania lokalnej tożsamości.

Wydarzenie w Bronowie inspirowane jest postacią twórczyni Roty -Marii Konopnickiej. Będzie ono miało charakter edukacyjny oraz artystyczno-rozrywkowy. Celem projektu będzie przybliżenie twórczości pisarki adresowanej do najmłodszych, a także ukazanie przed mieszkańcami województwa piękna tego wyjątkowego miejsca. W latach 1862–1872, autorka spędziła w Bronowie bardzo twórczy okres. Istotny punkt programu stanowić będzie uroczysta inauguracja inicjatywy budowy Centrum Ogrody Animacji im. Marii Konopnickiej w Bronowie. Na dużym ekranie po raz pierwszy zostaną pokazane wizualizacje całego projektu. Ogólnym celem projektu Centrum Ogrody Animacji zlokalizowanego w zespole parkowo-dworskim w Bronowie jest krzewienie kultury i sztuki w środowisku istotnym pod względem historycznym i przyrodniczym a także pogłębianie wiedzy o życiu i twórczości pisarki.

Odpowiednio zaadoptowana sceneria dworskiego parku i samego dworu, elementy dekoracyjne, rekwizyty, aktorzy przebrani za postacie z baśni oraz zachęcający do udziału w grach i zabawach animatorzy dziecięcy to elementy składowe tego wydarzenia. Całość wzbogacą liczne animacje wyświetlane na ekranach LED, nawiązujące do świata baśni.

Podczas wydarzenia w Bronowie zorganizowane zostaną 3 strefy:

Strefa Kulinarna, gdzie będzie można dokonać degustacji potraw regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich z różnych zakątków województwa łódzkiego.

Strefa Koncertowa –– na scenie zaprezentują się

  • Teatr Funny Balls (pokaz balonów),
  • Marcin Gogołowicz – iluzjonista
  • Teatrzyk dla dzieci Pinokio nawiązujący do twórczości Marii Konopnickiej

Jako gwiazda wieczoru wystąpi Kuba Szmajkowski, finalista pierwszej edycji programu The Voice Kids (2017) a także zwycięzca programy Twoja twarz brzmi znajomo (2023). Twórca takich piosenek jak Running with Lightning, Pocałunek Słońca.

Strefa Rozrywki – znajdzie się tutaj cały szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych: warsztaty dla najmłodszych, stoiska ze słodyczami (lizaki, czekolada) i napojami, duże chodzące maskotki nawiązujące do bajek Marii Konopnickiej, tworzenie autorskich zakładek do książek, warsztaty tworzenia pacynek na kształt krasnoludków, kącik malucha itp.

Całe wydarzenie będzie bezpłatne wymaga jednak obowiązkowej, indywidualnej wcześniejszej rejestracji. (LINK poniżej).
Uczestnikom rozdana zostanie pięknie wydana kolorowa książka z bajkami i wierszami Marii Konopnickiej opatrzona słowem wstępnym Marszałka Województwa Łódzkiego. W tomiku wierszy znajdą się m.in. utwory: „Pojedziemy w cudny kraj”, „Stefek Burczymucha”, „Nasza czarna jaskółeczka”, „Pszczółki”, „Co słonko widziało”, „W lesie” i wiele innych.

Wydarzenie poprowadzi Aleksander Sikora.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Link do rejestracji:

https://elodzkie.pl/ankiety/swiat-jak-z-bajki-w-bronowie

W Pęczniewie – w okolicy „Osiedla młodych – doszło do tragedii. Dziś rano jeden ze spacerujących mieszkańców powiadomił służby o ciele w płytkim kanale wodnym „Urszulinka”. W miejscu, w którym doszło do dramatu woda ma zaledwie niespełna pół metra głębokości. Policja wyjaśnia wszystkie okoliczności tej sprawy.

– Mężczyzna, wyłowiony z wody, miał 57 lat – informuje st. sierż. Alicja Bartczak z KPP w Poddębicach. – Do jednostki zadzwonił z informacją o topielcu sąsiad ofiary, który akurat spacerował po osiedlu. Nie jest to głęboki kanał wodny. Wyjaśniamy sprawę tej tragedii.

Bryg. Radosław Ogrodowczyk, rzecznik prasowy poddębickiej straży pożarnej, powiedział nam, że na miejscu odstąpiono od akcji reanimacyjnej.

– Na ciele widoczne już było stężenie pośmiertne. Najprawdopodobniej zwłoki mężczyzny były w wodzie od co najmniej kilkunastu godzin.

W działaniach ratowniczych udział brał zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Poddębicach, Ochotnicza Straż Pożarna w Pęczniewie oraz policja z Poddębic.

fot. KP PSP Poddębice

Łódzkie nie tylko stoi modą, ale i inspiruje. Finał „Modnej gospodyni…” – pierwszy konkurs modowy dla kół gospodyń wiejskich, stał na bardzo wysokim poziomie. Młodzież podzieliła się refleksją dlaczego warto jest żyć, a zarząd województwa zapowiedział darmowe przejazdy Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Tym żyło Łódzkie.

Poznaliśmy najmodniejszą gospodynię

Wiele tygodni przygotowań, projektowania, szycia. Pokazy mody w Łowiczu, Sieradzu, Rozprzy i Skierniewicach. Pasja i zaangażowanie kilkuset gospodyń ze 120 Kół Gospodyń Wiejskich z Łódzkiego. Wszystko po to, by wyłonić najpiękniejszy strój inspirowany lokalnym folklorem.

Finalistki wyłonione na pokazach eliminacyjnych zaprezentowały się w wieczór pełen pasji, piękna i mody na łódzkiej gali. Gospodynie z 31 KGW z Łódzkiego nie tylko z wdziękiem paradowały po wybiegu, ale opowiadały również historie powstania strojów, który prezentowały.

Panie miały za zadanie zaprojektować i wykonać strój z tradycyjnym elementem kulturowym, akcentem stroju ludowego danego regionu, w połączeniu z nowoczesnymi trendami modowymi.

Pierwsze miejsce i 8 tys. zł nagrody przypadło gospodyniom z KGW Dobrzelów (gmina Bełchatów, powiat bełchatowski). Drugie miejsce zajęły (i otrzymały 7 tys. zł nagrody) gospodynie reprezentujące gminę Błaszki w powiecie sieradzkim – KGW Suliszewiczanki. Trzecie miejsce i 5 tys. zł przypadło paniom z KGW w Śleszynie w gminie Żychlin w powiecie kutnowskim.

Wszystkie Koła, które wzięły udział w eliminacjach do konkursu, zostały nagrodzone namiotami wystawowymi.

 „Warto jest żyć, bo…”

Formę konkursu miał również projekt mający na celu promocję pozytywnych aspektów zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie na rysunkach, malowidłach  i wyklejankach przedstawili wizję otaczającego ich świata oraz własne emocje.

Komisja konkursowa wytypowała 14 najlepszych dzieł. Konkurs wygrała Maja Lipina z I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku. Drugie miejsce zajęła Inez Oleniuk z Zespołu Szkół w Bolimowie. Trzecią nagrodę otrzymał Paweł Kisiel z Liceum Sztuk Plastycznych w Piotrkowie Trybunalskim.

Przyznanych zostało również 11 wyróżnień.

Ruszyła budowa WORD-u w Kutnie

Mieszkańcy północnej części województwa czekali na to wiele lat. Wbita została pierwsza łopata pod budowę Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kutnie. Jeszcze w tym roku mieszkańcy tego miasta i powiatu kutnowskiego będą zdawać egzaminy na prawo jazdy „u siebie”.

Wartość inwestycji to 5,75 mln zł, z czego 3,75 mln to wkład własny samorządu województwa, a 2 mln to wsparcie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Uczniowie i studenci będą podróżować ŁKA za darmo

Od lipca uczące się dzieci i młodzież oraz studenci będą mogli jeździć pociągami i autobusami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej bez opłat. Bilet zero złotych dla uczniów i studentów do 26. roku życia to wyjście naprzeciw potrzebom osób młodych, najbardziej aktywnych, a często nie mających swojego samochodu.

Policjanci z uniejowskiego komisariatu zatrzymali mężczyznę, który przewoził w samochodzie środki zabronione prawem.

W czwartek, 4 kwietnia, po godzinie 23:00 policjanci z Komisariatu Policji w Uniejowie, na terenie gminy Wartkowice zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki skoda. Początkowym zamiarem funkcjonariuszy było skontrolowanie trzeźwości kierującego oraz posiadanych uprawnień. Jednak w trakcie rozmowy po zatrzymaniu pojazdu młody mężczyzna zaczął zachowywać się bardzo nerwowo, był rozdrażniony i unikał kontaktu wzrokowego z mundurowymi. Jak się okazało chwilę później, 23- latek miał coś na sumieniu.
Policjanci sądzili najpierw, iż rozdrażnienie może wynikać ze stanu trzeźwości mężczyzny, przeprowadzili więc badanie na zawartość alkoholu w organizmie. Okazało się, że kierujący jest trzeźwy.
Czujność policjantów jednak nie zawiodła, doświadczenie podpowiadało im, że powinni szukać dalej powodu nietypowego zachowania kierującego, dlatego sprawdzili wnętrze pojazdu, poszukując zakazanych substancji. W trakcie dokładnego sprawdzenia mundurowi ujawnili słoik, w którym znajdowały się foliowe opakowania, a w nich białe kryształki. Mężczyzna posiadał przy sobie również wagę elektroniczną. Dodatkowo, przyznał, że tego dnia zażył taki sam środek odurzający, jaki znaleźli policjanci. Krew 23- latka została pobrana do dalszych badań, a wstępne badanie testerem wykonane przez funkcjonariuszy potwierdziły, że jest to metamfetamina. Mężczyzna został osadzony w policyjnej izbie zatrzymań. Mieszkaniec powiatu poddębickiego za popełniony czyn odpowie przed sądem. Za kierowanie w stanie po użyciu środków odurzających 23-latkowi grozić może kara do 2 lat więzienia, a za posiadanie substancji zabronionych może być pozbawiony wolności nawet do 3 lat.

Na placu targowym doszło do nieszczęścia! Podczas oblewania się wodą przez grupkę młodych ludzi, jeden z mężczyzn upadł i uderzył głową o bruk. Nie udało się uratować 21-latka.

Do dramatu doszło wieczorem w poniedziałek. Jak przekazuje lokalna policja, chłopak biegł a następnie się przewrócił. Upadek był bardzo nieszczęśliwy. 21-latek uderzył głową o bruk.

Przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na miejscu byli też ratownicy z karetki pogotowia. Niestety, nie udało się uratować życia uczestnikowi zabawy.

Wszystkie okoliczności tej tragedii ustalane są przez prokuraturę. Przeprowadzona ma zostać sekcja zwłok mężczyzny.

Dobiega końca VIII kadencja samorządowa, rozpoczęta w 2018 roku. To naturalnie czas podsumowań i oceny dotychczasowych dokonań władz w gminach, powiatach i sejmikach wojewódzkich. Dobiegł również końca konkurs organizowany przez opiniotwórczy portal o tematyce samorządowej, w którym burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek otrzymał prestiżowy tytuł „Samorządowca Kadencji”.

Konkurs został zorganizowany przez Portal Samorządowy przy wsparciu przedstawicieli samorządowych związków i stowarzyszeń oraz instytucji i fundacji wspierających samorządy, a także byłych samorządowców. Głównym celem przyświecającym Organizatorom był wybór i nagrodzenie liderów samorządowych wszystkich szczebli jednostek samorządu terytorialnego (JST), którzy dzięki mądrym i odważnym decyzjom, sprawnemu zarządzaniu przyczyniają się do rozwoju swoich gmin, powiatów i województw.

Niezależna kapituła konkursowa, składająca się z doświadczonych pracowników JST, liderów i ekspertów, zdecydowała o przyznaniu wyróżnień w sumie 22 samorządowcom: jednemu marszałkowi, trzem starostom, trzem prezydentom miast, pięciu burmistrzom oraz wójtom i dziesięciu radnym. Wśród włodarzy gmin, wspólnie z burmistrzem Kaczmarkiem wyróżnienie otrzymali również: Anna Grygierek (burmistrz Strumienia), Marta Majewska (burmistrz Hrubieszowa), Dorota Zmarzlak (wójt Izabelina) oraz Jacek Gursz (burmistrz Chodzieży) – serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym samorządowcom.

Józef Kaczmarek – już piąty raz sprawuje stanowisko burmistrza gminy Uniejów. Od początku konsekwentnie realizuje koncepcję turystycznego rozwoju miasta. Doprowadził do szerokiego zagospodarowania wody geotermalnej w szczególności na cele lecznicze, rekreacyjne i grzewcze. Został pomysłodawcą i realizatorem wielokrotnie nagradzanego projektu „Termy Uniejów”, jednego z 7 cudów funduszy europejskich. W 2012 r. uzyskał dla Uniejowa status uzdrowiska termalnego, dzięki czemu miasto stało się 45. uzdrowiskiem w Polsce, pierwszym uzdrowiskiem w regionie łódzkim i pierwszym uzdrowiskiem termalnym w kraju. Laureat Samorządowego Oskara, czterokrotny zwycięzca nagrody Samorządowy Menadżer Regionu, finalista konkursu „Sposób na Sukces” oraz plebiscytu „Mocni w Biznesie 2013”.

Duże pieniądze dla szpitali i przedszkoli, a także wsparcie dla miłośników sportu i turystyki. To ostanie decyzje samorządu województwa łódzkiego.

Dotacje dla szpitali w Łodzi i regionie

Ponad 62 miliony złotych samorząd wojewódzki przeznaczy w tym roku na inwestycje w szpitalach i placówkach medycznych w całym regionie, z tego 22 miliony trafi do podmiotów leczniczych w Łodzi.

Marszałek Grzegorz Schreiber przekazał informacje o wsparciu dyrektorom szpitali w Piotrkowie i Bełchatowie, wicemarszałek Piotr Adamczyk wręczył symboliczne czeki dyrektorom łódzkich szpitali i placówek medycznych.

I tak 7 mln zł otrzymał Szpital Kopernika w Łodzi, a 8,8 mln zł trafiło do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu, w „Biegańskim” wykonana zostanie modernizacja izby przyjęć. Za 2,1 mln zł zmodernizowane zostaną pomieszczenia w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego przy ul. Parzęczewskiej w Zgierzu. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi otrzymał 1,8 mln zł. Ponad milion złotych trafił do szpitala w Łagiewnikach na rozbudowę systemu przeciwpożarowego . Dotacja zostanie także przeznaczona na zakup aparatu elektrochirurgicznego. Ponad milion złotych otrzymał Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Łodzi, który zaktualizuje swoje oprogramowanie.

Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie w latach 2019 – 2024 został wsparty kwotą ponad 76 mln zł zarówno z budżetu województwa, jak i z innych źródeł, np. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego czy z budżetu państwa. Marszałek Grzegorz Schreiber przekazał dyrekcji szpitala czeki z kolejnymi dotacjami: na modernizację Oddziału Nefrologicznego, zakup aparatów do hemodializ, a także modernizację kuchni, rozdzielni elektrycznej i naprawę dachu.

Z kolei Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim w latach 2019 – 2024 otrzymał ponad 27 mln zł. Teraz pozyskał na zakup aparatu cyfrowego RTG i adaptację pomieszczeń 1,9 mln zł oraz na modernizację instalacji 3 mln zł.

2,4 mln zł na leczenie niepłodności

Niezwykle milusim efektem dofinansowania leczenia niepłodności okazał się Wojtuś. 2-miesięczny maluch był gościem konferencji, na której marszałek Grzegorz Schreiber zapowiedział dalsze finansowanie badań i leczenia par w tym kierunku. Na nowy, autorski program wykrywania i leczenia niepłodności Samorząd Województwa Łódzkiego przeznaczył 2,4 miliona złotych. Będzie on realizowany – jak dotychczasowy – w Ośrodku Szpitalnym im. M. Madurowicza w Łodzi.

Do programu można się rejestrować pod numerem telefonu 724 722 243.

Granty dla miłośników sportu i turystyki

Karatecy, piłkarze, siatkarki, ratownicy wodni – reprezentanci wielu dyscyplin i wielu klubów sportowych odebrali dotacje na organizację wydarzeń i zajęć sportowych oraz zakup sprzętu.

W trzech konkursach: Wydarzenia sportowe Plus, Trening na Plus i Sportowa wieś zarząd województwa rozdysponował blisko 3,3 mln zł. W sumie na sport w budżecie województwa przeznaczone było w tym roku blisko 28 mln zł. Najwięcej, bo 12 mln zł jest do wzięcia w konkursie na „Infrastrukturę sportową Plus”.

Rozstrzygnięty został również konkurs „Turystyka na Plus 2024”. Dofinansowanie na realizację wydarzeń turystycznych otrzymało 31 podmiotów. W konkursie można było liczyć nawet na 18 tys. zł. W sumie zarząd województwa rozdysponował 470 tys. zł.

Pełna lista dofinansowanych projektów na stronie lodzkie.pl/turystyka.

Ponad 40 milionów złotych dla przedszkoli

Przedszkola w Łódzkiem są coraz lepiej wyposażone i organizują coraz ciekawsze zajęcia. Zarząd województwa właśnie wybrał do dofinansowania 68 kolejnych projektów. Za ponad 40 milionów złotych powstaną m.in. nowe miejsca w przedszkolach i zajęcia dodatkowe. To też pieniądze na zakup pomocy dydaktycznych i szkolenia dla nauczycieli. Dofinansowanie pochodzi z funduszy unijnych.

– Przedszkola to miejsca, w których najmłodsi mieszkańcy naszego województwa poznają świat. To ważne, by były atrakcyjne, kolorowe i by dzieci przychodziły tutaj z uśmiechem – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

Najbliżsi ludzkich spraw

W Teatrze Jaracza w Łodzi świętowaliśmy Wojewódzki Dzień Sołtysa. Przy okazji rozstrzygnięty został konkurs „Sołtys na Plus Województwa Łódzkiego”. Marszałek Grzegorz Schreiber w towarzystwie przewodniczącej Sejmiku Iwony Koperskiej nagrodzili aż 42 sołtyski i sołtysów. Doceniono także „Skutecznych Sołtysów”, czyli takich, którzy w latach 2019 – 2024 pozyskali najwięcej dotacji.

Wydarzenie było także okazją do podsumowania programów grantowych samorządu województwa przeznaczonych dla sołectw. Wsparcie dla sołectw w tej kadencji (2019 – 2024) wyniosło już 75,5 mln zł. Pozwoliło to zrealizować z programów sołeckich 4051 projektów.

Przypomnijmy, że obecna oferta przeznaczona dla sołectw to aż 3 konkursy: „Sołectwo na plus”, „Infrastruktura sołecka na plus” i najnowszy „Świetlica sołecka na plus”. Zarząd województwa już zatwierdził listy projektów wybranych do dofinansowania. W 2024 wartość wsparcia przeznaczonego dla sołectw to 38 mln zł.

Już dawno w powiecie poddębickim nie było tak tragicznych zdarzeń, które nastąpiły po sobie w krótkim czasie. Sygnał o pierwszym dramacie strażacy odebrali z Gostkowa. Kilka dni później akcja strażaków miała miejsce w gminie Dalików. Co się stało?

Jedna z pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej w Gostkowie utopiła się w pobliskim stawie.

– Dochodziła 17.30, gdy przyjechaliśmy na miejsce. Ciało kobiety wyłowiliśmy z wody. Natychmiast podjęta została reanimacja. Niestety, nie udało się przywrócić funkcji życiowych – informuje bryg. Radosław Ogrodowczyk, rzecznik prasowy straży pożarnej w Poddębicach.

Jak się dowiedzieliśmy, podopieczna DPS miała 78 lat. Nie wiadomo, czy opuszczając DPS miała zamiar popełnić samobójstwo, czy był to nieszczęśliwy wypadek.

Do kolejnej tragedii doszło w zbiorniku po żwirowni w gm. Dalików.

– W miejscowości Kontrewers w zbiorniku znajdowało się ciało mężczyzny. Zaniechano od reanimacji, ponieważ na ciele denata były już widoczne plamy opadowe. Mężczyzna miał 67 lat – dodaje bryg. Ogrodowczyk.

Policja wyjaśnia wszystkie okoliczności tych dwóch tragedii.

Do tragedii doszło na terenie DPS-u w Gostkowie