HomeTematy dniaŚnięte ryby w Nerze. Poddębiczanie zaniepokojeni

Śnięte ryby w Nerze. Poddębiczanie zaniepokojeni

śnięte ryby

W związku z wystąpieniem zjawiska śniętych ryb na rzece Ner, na terenie powiatu łęczyckiego i poddębickiego od kilku dni trwały intensywne prace wszystkich służb, w celu usunięcia padniętych ryb oraz wyjaśnienia przyczyny tego zjawiska.

W sobotę zwołany został Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, po którym wydane zostały wszystkim służbom kolejne dyspozycje.

Od piątku do niedzieli z Neru wyłowiono w sumie około 250 kg śniętych ryb. Służby uczestniczące w oczyszczaniu koryta rzeki Ner nie stwierdziły zanieczyszczeń oraz obecności nowych śniętych ryb. Jednocześnie w wodzie obserwowane były żywe pływające osobniki.

– Analizy próbek wykonane przez inspekcję ochrony środowiska, inspekcję weterynaryjną oraz inspekcję sanitarną nie wskazują na obecność w wodzie, jak i w rybach podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych – informuje Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.

Przyczyną śnięcia ryb nie były zanieczyszczenia chemiczne rzeki. W związku z tym zachodzi największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy.

Wyniki badań stanowią podstawę do cofnięcia wcześniejszej rekomendacji niekorzystania z rzeki Ner.

Strażacy z gm. Zadz
Taki widok – po os
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.