HomeTematy dniaProjekt baletnice… najpierw wchodzą archeolodzy, później rusza budowa fontanny!

Projekt baletnice… najpierw wchodzą archeolodzy, później rusza budowa fontanny!

fontanna poddębice

Część terenu, gdzie stał wyburzony już „Handlowiec”, została ogrodzona. Czy to oznacza, że wkrótce rozpocznie się budowa kolejnej na pl. Kościuszki fontanny?

Niedawno pisaliśmy o planach zagospodarowania tego miejsca w centrum Poddębic. Dyskusja, co będzie na placu w miejscu domu handlowego, trwała długo. W końcu zdecydowano o budowie fontanny.

Zdaniem władz miasta budowa fontann w postaci rzeźb z brązu (trzech baletnic) oraz usytuowanie ich w miejscu wyburzonego „Handlowca”, to doskonały pomysł na zagospodarowanie terenu.

Na poniedziałek 3 lipca br. zaplanowano rozpoczęcie prac archeologicznych, które poprzedzą budowę fontann na pl. Kościuszki w Poddębicach w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się „Handlowiec”.

– Centrum miasta posiada historyczny układ urbanistyczny i jest objęte ochroną konserwatora zabytków, który zatwierdza wszelkie przedsięwzięcia na tym obszarze – mówi burmistrz Piotr Sęczkowski.

Gminny projekt przewidujący powstanie fontann Prima Ballerina tworzyć będą trzy rzeźby z brązu przedstawiające baletnice. Autorką dwumetrowych figur jest Małgorzata Chodakowska, od lat związana z Poddębicami, obecnie mieszkająca i tworząca w Dreźnie. Artystka w swoich pracach sięga po klasyczne formy i nadaje im magiczny charakter. Połączenie brązu i wody w rzeźbach daje niesamowite efekty wizualne – przekonuje poddębicki magistrat.

Fontanny będą oświetlone, a wokół nich utworzony zostanie skwer z ławkami, stolikami, leżakami, stojakami na rowery oraz elementami małej architektury, nawiązującej stylem do zabudowy placu Kościuszki. Nowe nasadzenia, żywopłoty i trawniki dopełnią całość oraz podkreślą charakter reprezentacyjnego miejsca Poddębic.

– Budowa fontann w postaci rzeźb z brązu oraz usytuowanie ich w miejscu wyburzonego „Handlowca”, to doskonały pomysł na zagospodarowanie terenu. Baletnice będą stanowiły nową atrakcję Miasta Gorących Źródeł, a zrewitalizowana przestrzeń będzie też miejscem relaksu oraz rekreacji dla gości, których coraz więcej przybywa do Poddębic – dodaje burmistrz.

baletnice fontanna
Mieszkaniec powiatu
Absolutorium i wotum
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.