HomePowiatDuże pieniądze na inwestycje. Uniejów liderem rankingów „Wspólnoty”

Duże pieniądze na inwestycje. Uniejów liderem rankingów „Wspólnoty”

nagrody dla uniejowa

Aż dwie nagrody podczas Gali Samorządowego Forum Kapitału i Finansów odebrał w imieniu Uniejowa wiceburmistrz Mirosław Madajski. W ogólnopolskim rankingu „Wspólnoty” Uniejów zajął I miejsce w zestawieniu: „Wydatki inwestycyjne samorządów 2022” oraz III miejsce w „Wykorzystaniu środków z funduszy Unii Europejskiej 2022”.

Jeśli chodzi o pozycje liderów w poszczególnych kategoriach Jednostek Samorządu Terytorialnego to ranking odznacza się dużą stabilnością. Niemniej jednak kilku z nich zmieniło się w stosunku do poprzedniej edycji. Wśród małych miast takim nowym liderem jest Uniejów, który zwykle plasował się bardzo wysoko, ale jednak nie na pierwszym miejscu (w poprzedniej edycji był trzeci) – czytamy we wstępie do omówienia opublikowanego właśnie, tegorocznego rankingu „Wspólnoty”. Redakcja już od 20 lat analizuje nakłady na inwestycje, biorąc pod lupę wydatki wszystkich jednostek samorządowych. Uniejów wśród małych miast (620 pozycji w tej kategorii) z roku na rok pnie się w górę, zajmując w ostatnich dwóch zestawieniach najlepsze miejsca – w pierwszej dziesiątce. Pierwsza pozycja w rankingu jubileuszowym to bez wątpienia powód do dumy i wielka satysfakcja władz samorządowych gminy Uniejów.

Metoda rankingu jest identyczna jak w ubiegłych latach. Pod uwagę wzięto całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (2019–2021). W ten sposób autorzy chcieli uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu.

W klasyfikacji inwestycyjnej, ukazującej się w czasopiśmie od blisko dwóch dekad, brana jest pod uwagę całkowita wartość wydatków majątkowych, które zostały poniesione w ostatnich 3 latach, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Średnie wydatki na inwestycje poniesione przez gminę Uniejów, wyniosły 4.668,05 zł w ujęciu per capita (na osobę). To o 1.109,75 zł więcej od – drugiej na podium – Ścinawy z Dolnego Śląska (która awansowała z 17. pozycji) i o 1.359,64 zł więcej od Krynicy Morskiej, zamykającej w tym roku miejsca „na pudle”. Oznacza to spadek dla nadmorskiego kurortu, który 2 lata z rzędu otwierał ranking w kategorii małych miast.

Pierwsza pozycja w tym roku to konsekwentny awans:

  • z 3. miejsca w ubiegłorocznym rankingu (za lata 2018-2020),
  • z 4. w zestawieniu (za lata 2017-2019),
  • i aż o 85 punktów w górę w porównaniu do wyniku z 2019 roku (za lata 2016-2018).

Średnie wydatki z budżetu gminy Uniejów na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrosły w rok o 875,67 zł, w dwa lata o 1 317,94 zł.

„Jako młode uzdrowisko musimy się rozwijać”

Redakcja „Wspólnoty” przed opublikowaniem tegorocznego rankingu skontaktowała się z Urzędem Miasta w Uniejowie. Zdradzając jedynie, że gmina Uniejów trafiła do ścisłej czołówki – kolejny rok z rzędu, autorzy raportu zwrócili się do władz samorządu z prośbą o krótki komentarz na temat obranej przez urząd strategii inwestycyjnej. Poniższą wypowiedź burmistrza Józefa Kaczmarka przedrukowano zarówno w pełnej wersji rankingu, jak i na łamach najnowszego numeru „Wspólnoty”:

– Wynik Uniejowa w rankingu oczywiście cieszy, ale nie podejmujemy działań ze względu na rankingi, które są wypadkową wielu czynników. Realizowane przez gminę inwestycje wynikają z przeświadczenia, że jako wciąż młode uzdrowisko musimy się systematycznie rozwijać i zachować ciągłość podejmowanych zadań. Między innymi dlatego staramy się podążać w kierunkach wytyczanych przez obecne trendy, aby przyciągnąć turystów. Stawiamy na inwestycje, które wzbogacają infrastrukturę turystyczną i pozwolą zatrzymać gości na kilka dni. Pamiętamy przy tym o konieczności zachowania równowagi w rozwoju Uzdrowiska Termalnego, jak i Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która znajduje się na terenie gminy i oferuje zatrudnienie dla około 1 tys. osób. Staramy się systematycznie wykładać środki z budżetu oraz pozyskiwać fundusze zewnętrzne na kolejne działania, zarówno prospołeczne, jak i prorozwojowe. W konsekwencji zwiększa się liczba podmiotów gospodarczych, co wiąże się tworzeniem miejsc pracy, a to z kolei oznacza większe wpływy do budżetu gminy – objaśnia włodarz.

Wręczenie nagród odbyło się 12 października br. podczas gali w pierwszym dniu XX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Groźny wypadek. Trz
Toyotą wprost w aud
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.