HomeTylko u nasCo z tymi butami?

Co z tymi butami?

Mieszkańcy poddębickich osiedli już od dawna narzekają na wandali. Bohomazów na elewacjach bloków nie brakuje. Ostatnio można zobaczyć jeszcze jeden zaskakujący element miejskiego krajobrazu. To wiszące na przewodach buty.

– Ja tego nie rozumiem – powiedziała nam jedna ze starszych poddębiczanek. – Co to ma oznaczać? Dlaczego buty wiszą na przewodzie?

Wielu z was zapewne nie raz widziało buty, wiszące na przewodach wysokiego napięcia czy innych miejskich drutach. Zastanawialiście się, skąd się one tam wzięły, dlaczego tam wiszą i co oznaczają? Jest kilka teorii, które wyjaśniają te kwestie.

Upamiętnienie ofiar wypadków

Jak głosi jedna z tzw. urban legend, w pewnym amerykańskim miasteczku doszło do wypadku, z którym ciężarówka potrąciła chłopczyka. Samochód uderzył ofiarę tak mocno, że tej spadły buty, a sznurówki jednego z nich owinęły się wokół drutów wysokiego napięcia. Wiszące buty mają od tego czasu upamiętniać ofiary wypadków.

Znak handlarzy narkotyków

Swoją teorię co do wiszących butów na liniach wysokiego napięcia mają policjanci. – Znaki miejsc handlarzy są wyraźne – mówi bydgoski policjant. – Jednym z nich są wiszące na ulicznych drutach buty. To znak, że na tej ulicy można kupić narkotyki. Motyw ten można znaleźć w wideoklipach i w filmach, czego przykładem teledysk hip-hopowego Scarface’a do piosenki pt. On My Block czy film „Big fish”.

Dzielnica gangu

Inna miejska legenda głosi, że wiszące nuty na drutach to znak, że ta dzielnica należy do gangu. W Los Angeles kilka lat temu uznano, że tak właśnie trzeba interpretować ten zwyczaj i wdrożono program usuwania butów wiszących na liniach energetycznych.

Koniec służby żołnierzy

Kolejna legenda znowu prowadzi do USA. Buty na drutach wokół swoich koszarów zostawiali żołnierze odchodzący ze służby.

Znak straconego dziewictwa

Według innej teorii wiszące buty na miejskich drutach są sygnałem nastolatków dla kolegów: „o, tu, w tym miejscu straciłem dziewictwo!”

Znak wyprowadzki

Jeszcze inna legenda głosi, że buty na drutach oznaczają, że mieszkający przy tej ulicy młody człowiek wyprowadził się z domu, by studiować w innym mieście.

Znak skate’ów

Zużyte buty wiszące na miejskich drutach wiązane są także z ruchem skateboardingowym – skejterzy mają rzekomo wyrzucać obuwie w miejscu, w którym udało im się wykonać wyjątkowo trudne triki.

Bez powodu?

A może to dorabianie teorii na siłę? Tak uzasadnia ideę zawieszania butów na miejskich drutach Wimmy, jeden z autorów bloga shoefiti.blogsome.com: – Ktoś, kto zobaczy but na kablu, może uzna to za coś śmiesznego albo nie, ale jeżeli zacznie się zastanawiać co robi but na kablu, to można powiedzieć, że shoefiti przyniosło skutek. Chodzi o zaskoczenie przechodnia i rozśmieszenie go.

Kolejny wypadek z ud
Fontanna niczym wodn
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.