HomeTematy dniaNowy pomnik przed kościołem

Nowy pomnik przed kościołem

maryja matka życia

Nieskazitelna biel nowego pomnika przykuwa wzrok. Maryja Matka Życia trzymająca małego Jezusa i chroniąca niemowlę, to dzieło łódzkiej artystki. Ks. Wojciech Żelewski, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny, przekonuje o potrzebie modlitwy za dzieci nienarodzone. Poświęcenie pomnika ma być ważnym wydarzeniem w życiu wiernych.

Proboszcz w rozmowie z naszym reporterem w skrócie mówił o pomniku. Nie chciał w ogóle wypowiadać się na temat finansów.

– Podczas mszy mówiłem o najważniejszych aspektach związanych z tym pomnikiem. Z pewnością jeszcze nie raz powrócę do tej idei. Szeroki opis jest też w ogłoszeniu parafialnym. O pieniądzach mówić nie będę – usłyszeliśmy.

Rzeczywiście, o nowym pomniku można się sporo dowiedzieć. Ile kosztowała ta inwestycja? Tego w opisie nie ma… w każdym razie pomnik już stoi, a w przyszłym roku będzie poświęcony.

„Przed kościołem stanął pomnik Maryi Matki Życia, który przedstawia Bogarodzicę trzymającą lewą ręką Dziecię Jezus” – można przeczytać w ogłoszeniu parafialnym.

„Oboje spoglądają niezwykle ciepłym, przesiąkniętym troską wzrokiem na nowonarodzone niemowlę, spoczywające na skrawku płaszcza Niepokalanej. Maryja i Syn Boży gestem wyciągniętych rąk przyjmują z miłością nowe, bezbronne życie. Wyobrażenie artystyczne figury posiada niezwykle prostą, ale jednocześnie ponadczasową wymowę. Przypomina tę prawdę o tym, że Bóg pamięta o wszystkich, że życie każdego człowieka jest święte od samego początku istnienia a Maryja ochrania swym pałaszem nawet te najsłabsze dzieci. Figura, Maryi Matki Życia przypominać nam zatem będzie o wartości i świętości życia, i o Bożej miłości do każdego człowieka. Rzeźba jest autorstwa łódzkiej artystki, Krystyny Fałdygi – Solskiej (twórczyni wielu pomników Jana Pawła II). Nasz pomnik, nie jest jedynym w Polsce tego typu upamiętnieniem. W naszej archidiecezji będzie trzecim takim pomnikiem. Pierwszy znajduje się na Cmentarzu Starym w Łodzi na Ogrodowej, drugi znajduje się na cmentarzu w Bełchatowie i trzeci nasz pomnik, który ostatecznie również znajdzie się na naszym parafialnym cmentarzu.

Ten pomnik zostanie poświęcony przez ks. Abpa Grzegorza Rysia w Dzień Świętości Życia obchodzony 25 marca 2023 r. Dzień Świętości Życia został ustanowiony w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae (ogłoszonej 25 marca 1995 r.): „proponuję, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. Po poświęceniu tego pomnika zostanie on przeniesiony i postawiony na cmentarzu, gdzie są dziecięce groby.

O planowanych przygotowaniach do przeżycia Dnia Świętości Życia 25 marca w przyszłym roku z uroczystą Eucharystią o godz. 18 sprawowaną przez ks. Abpa Grzegorza Rysia w tym dniu, z poświęceniem pomnika informować będę w późniejszym czasie. Dziś już, niech ten pomnik będzie dla nas okazją do modlitwy, by Maryja otaczała swym płaszczem wszystkie dzieci – zwłaszcza te bezbronne, najsłabsze, które jeszcze się nie narodziły. Módlmy się także przy tym pomniku za nas, by Maryja otaczała swą miłością także nas, może nieraz dotkniętych grzechem, wszak wszyscy jesteśmy dziećmi, które potrzebują miłości. To także istnienie pod sercem naszej mamy”.

Brakuje cukru! A jak
Pojazd dachował. Ki