HomeWarto przeczytaćNowa trasa Łęczyca – Poddębice

Nowa trasa Łęczyca – Poddębice

nowa linia autobusowa

Kolejne dwie linie autobusowe zostały uruchomione przez Województwo Łódzkie, żeby skomunikować powiaty naszego regionu. W rozkładach pojawiły się połączenia Żytno – Piotrków Trybunalski przez Przedbórz i Łęczyca – Poddębice przez Świnice Warckie. A frekwencja w autobusach ciągle rośnie.

– Kiedy dostałem do ręki wykresy przedstawiające obłożenie naszych linii nie bardzo chciało mi się wierzyć. Rok do roku liczba pasażerów wzrosła prawie dwukrotnie i przekroczyła już milion 600 tysięcy – mówił na konferencji prasowej zorganizowanej na przystanku jednej z nowo uruchomionych tras w Świnicach Warckich Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Kolejne linie w Łódzkiem są włączane do rozkładów jazdy dzięki rządowemu wsparciu z funduszu rozwoju przewozów autobusowych.

– Samorząd województwa łódzkiego od 2019 roku, czyli od kiedy funkcjonuje program mający na celu likwidację białych plam komunikacyjnych w kraju, jest liderem uruchamiania nowych tras – chwali Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki. – Wtedy rząd dołożył do zamawianych w województwie łódzkim połączeń ponad 12 mln zł, teraz jest to już kwota blisko 50 mln zł.  Z tego 29 mln zł trafia dla samorządu województwa.

W 2019 roku marszałek zamówił 29 połączeń. Dwie nowo uruchomione linie mają już numer 41 i 42.

Trasa Łęczyca – Poddębice to 46,8 km i 36 obsługiwanych przystanków. Przebiega przez gminy: Łęczyca, Świnice Warckie, Wartkowice, Poddębice. Busy będą miały sześć kursów na dobę.

Trasa Żytno – Piotrków ma długość 94 km. Po drodze busy zatrzymają się na 55 przystankach jadąc z Piotrkowa Trybunalskiego przez gminy: Sulejów, Rozprzę, Łęki Szlacheckie, Masłowice, Przedbórz, Wielgomłyny, Kobiele Wielkie, Żytno. W rozkładzie jazdy zaplanowano 10 kursów dziennie.

Linie, które wystartowały w styczniu tego roku, to dodatkowe 41 miejscowości włączonych do sieci autobusowej.

– W ten sposób przewozy zamówione przez Województwo Łódzkie docierają już do 309 miejscowości wykluczonych wcześniej komunikacyjnie – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

– W naszym przypadku, połączenie Świnic z Poddębicami to przede wszystkich korzyść dla młodych mieszkańców  i seniorów. To oni najbardziej potrzebowali tego połączenia – mówi Sylwia Bartczak, wójt Świnic Warckich.

Marszałek i wojewoda zachęcają samorządowców do aktywności przy uruchamianiu nowych linii w powiatach i gminach.

– Jest jeszcze wiele miejscowości czekających na dogodne połączenia w ramach swojej gminy, a możliwości są – apeluje marszałek.

W konferencji w Świnicach Warckich uczestniczyli też parlamentarzyści: senator Przemysław Błaszczyk i poseł Marek Matuszewski; Zbigniew Linkowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa, oraz Krzysztof Mordzak, prezes PKS Łęczyca, które będzie obsługiwać linię Łęczyca – Poddębice.

Poddębicki sposób
Jak tu przejść? Pi
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.