HomeWarto przeczytaćNarodowe Święto Niepodległości w Zadzimiu

Narodowe Święto Niepodległości w Zadzimiu

11 listopada zadzim

11 listopada w Zadzimiu odbyły się Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystości licznie uczestniczyły poczty sztandarowe i delegacje. Na zaproszenie wójta gminy Zadzim Krzysztofa Woźniaka na obchody przybyli: Poseł na Sejm RP Piotr Polak, Przewodniczący Rady Powiatu Poddębickiego Sebastian Romanowski, radni powiatowi, Przewodniczący Rady Gminy Mariusz Warycha, radni Rady Gminy, ks. Stanisław Siurdyga – Proboszcz Parafii Zygry, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy z pracownikami, sołtysi, delegacje szkół, instytucji oraz organizacji społecznych, zespoły śpiewacze, druhowie OSP, orkiestra OSP Zadzim, mieszkańcy gminy. W kościele św. Małgorzaty w Zadzimiu odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez ks. Juliusza Mieczyńskiego. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości obejrzeli występ słowno-muzyczny o treści patriotycznej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Zadzimiu.

Dalsze obchody Święta Niepodległości odbyły się w parku „Dereniowy Skarb”, przy kamieniu upamiętniającym 100 –lecie odzyskania niepodległości. Wójt Gminy Krzysztof Woźniak w swoim wystąpieniu nawiązał do ważnych historycznych wydarzeń i postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości: „11 listopada przywołujemy tych, którzy byli architektami tamtej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskigo, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego czy Wojciecha Korfantego. Wspominamy nazwiska wielkich wodzów formacji zbrojnych, które podjęły żołnierski marsz ku Niepodległej. W ślad za nimi szły tysiące żołnierzy, wielu ochotników świadomych tego, że to z ich trudu, z ich walki może powstać na nowo niepodległa Polska…To dzięki nim powstała II Rzeczpospolita, która stanowiła jedno z większych państw międzywojennej Europy”. Wójt podziękował za udział w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości oraz za wszelką pomoc w ich organizacji : „Bardzo dziękuję za udział w dzisiejszej uroczystości szczególnie naszym Gościom, delegacjom jednostek organizacyjnych Gminy Zadzim i delegacjom sołectw, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, orkiestrze dętej OSP w Zadzimu, Kołom Gospodyń Wiejskich, przedstawicielom instytucji, zakładów pracy i działalności gospodarczych, stowarzyszeniom, wszystkich przybyłym mieszkańcom naszej gminy.Za przygotowanie Święta serdecznie dziękuję Szanownemu Ks. Proboszczowi parafii Zadzim, młodzieży i nauczycielom naszych szkół oraz pracownikom urzędu gminy.”

Przybyłe delegacje przy akompaniamencie Orkiestry OSP Zadzim złożyły wiązanki kwiatów w hołdzie poległym w obronie Ojczyzny.

Po oficjalnym zakończeniu uroczystości uczestnicy udali się do Urzędu Gminy na ciepły poczęstunek.

Kiedy tańszy węgie
Jaka jakość powiet
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.