HomeŁódzkieŁódzkie na Plus. Dobre wieści dla pasażerów kolei w Łódzkiem

Łódzkie na Plus. Dobre wieści dla pasażerów kolei w Łódzkiem

łódzkie na plus

Wieluń będzie miał lepsze połączenie kolejowe z Łodzią. W poniedziałek, 19 czerwca PKP PLK S.A. podpisały umowę z wykonawcą na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy nowej linii kolejowej łączącej Chorzew Siemkowice z Wieluniem. Inwestycja jest realizowana z rządowego programu Kolej Plus, którego beneficjentem jest również województwo łódzkie. – Podpisując dziś tę umowę, robimy kolejny krok do celu, który wyznaczyłem sobie na początku kadencji samorządu, czyli walki z wykluczeniem komunikacyjnym – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber, który wspólnie z Andrzejem Bittelem, wiceministrem infrastruktury uczestniczył w podpisaniu umowy.

Mieszkańcy województwa łódzkiego zyskają lepszy dostęp do kolei. Z Wielunia będzie można dojechać koleją do Łodzi przez Zduńską Wolę i Pabianice. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą na kwotę 8,775 mln zł netto na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla budowy ok. 28 km nowej linii kolejowej, która połączy linię kolejową nr 131 w rejonie stacji Chorzew Siemkowice z linią nr 181 w Wieluniu.

Dzięki budowie połączenia mieszkańcy południowej części województwa łódzkiego zyskają szybkie i dogodne połączenie kolejowe z Łodzią. Szacuje się, że po oddaniu nowej linii czas przejazdu z Wielunia do stolicy województwa wyniesie około 1h 39 min.

W ramach projektu o szacowanej wartości ponad 580 mln zł mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei dzięki budowie 5 nowych przystanków: Wieluń Berlinek, Ruda, Wierzchlas, Drobnice, Siemkowice. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu w połączeniach przewoźnicy mogą wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy i tym samym przygotować lepszą ofertę dla podróżnych.

Z Programu Kolej Plus do realizacji w województwie łódzkim zakwalifikowano 3 projekty. Oprócz linii do Wielunia, zaplanowano modernizację wraz z elektryfikacją linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa oraz modernizację i elektryfikację linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko Kamienna.

Stypendia Naukowe Marszałka Województwa Łódzkiego

48 najbardziej utalentowanych uczniów i studentów z regionu otrzymało stypendia naukowe Marszałka Województwa Łódzkiego. Uroczystość odbyła się w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi.

Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył na stypendia 150 tys. zł. W gronie osób nagrodzonych znalazło się 25 uczniów oraz 23 studentów.

W kategorii „uczeń” stypendium przyznano 25 osobom, które reprezentują 21 licea ogólnokształcące, dwa technika oraz dwa zespoły szkół.

W kategorii „student” nagrodzono 23 osoby. Wśród nich było 12 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 5 z Uniwersytetu Łódzkiego, 4 z Politechniki Łódzkiej oraz 2 studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, filia w Piotrkowie Trybunalskim.

Szpital im. Pirogowa w Łodzi z ważnym certyfikatem

Świetne wiadomości dla Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi. Pacjenci mogą być pewni, że są pod najlepszą opieką. Szpital ponownie otrzymał certyfikat „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. Według specjalistów placówka jest wzorem dla innych jeśli chodzi o leczenie żywieniowe. To zwiększa szanse pacjenta w walce z chorobą.

Szpital otrzymał wyróżnienie już po raz drugi. Certyfikat przyznała rada ekspertów Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN). O wyróżnieniu zadecydowano jednogłośnie.

– Jest to bardzo istotne wyróżnienie związane z centrum leczenia żywieniowego, które obejmuje swoją opieką ponad 500 pacjentów żywionych pozajelitowo i dojelitowo – mówi dr n. med. Roman Bocian, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi

Eksperci przyznali placówce maksymalne oceny, ponieważ szpital spełnia wszystkie zasady dobrej praktyki żywienia klinicznego.

Certyfikat potwierdza przestrzeganie przez placówkę najwyższych standardów w zakresie leczenia żywieniowego oraz możliwość zapewnienia każdemu pacjentowi z ryzykiem żywieniowym odpowiedniej opieki. Szpital im. Pirogowa rzetelnie i regularnie ocenia stan odżywienia pacjenta oraz prowadzi leczenie żywieniowe dla pacjentów ze wskazaniami.

Super wynagrodzenie
Robotnicy na Połudn
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.