HomeŁódzkieKulturalnie – Naturalnie

Kulturalnie – Naturalnie

marszałek schreiber

Ponad cztery hektary ziół i roślin z gatunków uprawianych przez Radziwiłłów pojawi się do wakacji w kompleksie parkowo – pałacowym w Nieborowie. Przybędzie też 10 nowych ogrodów. Zaprojektują je ogrodnicy, którzy zwyciężą w konkursie organizowanym przez Województwo Łódzkie. Nieborów już teraz otoczony jest rozległymi ogrodami, a będzie ich jeszcze więcej. Województwo Łódzkie rozpoczyna właśnie nowatorski projekt łączący kulturę z naturą i nawiązuje współpracę z Muzeum Narodowym w Warszawie.

W Nieborowie Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego podpisał porozumienie z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Instytutem Ogrodnictwa – Państwowym Instytutem Badawczym w Skierniewicach. Kompleks parkowo-pałacowy w Nieborowie może stać się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem na turystycznej mapie województwa łódzkiego. Zaplanowane są dwa projekty: „Łąki zdrowia” oraz „Zielona Architektura”. Oba organizowane są pod hasłem „Kulturalnie Naturalnie”.

–  Chcemy promować i upowszechniać dziedzictwo kulturowe Nieborowa, zwrócić uwagę na walory zabytkowe i przyrodnicze tego miejsca – mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Nieborów to wyjątkowe miejsce i niezwykłe bogactwo. Chcemy, by odwiedzało go jak najwięcej turystów.

W ramach projektu „Łąki zdrowia” zasianych zostanie ponad 4 hektary ziół i przypraw, zasadzone zostaną kwiaty i rośliny miododajne z gatunków uprawianych jeszcze przez Radziwiłłów. Projekt ten opracuje Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach jako Państwowy Instytut Badawczy, wiodące, europejskie centrum badań ogrodniczych.

– To będzie ekologiczna uprawa roślin o właściwościach leczniczych i znaczeniu historycznym – podkreślała Dorota Konopacka, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach.

Zioła i kwiaty będą cieszyć oko turystów. To kolory i zapachy. Tutaj pszczoły, tak bardzo zagrożone wyginięciem, znajdą pożywienie. Projekt ma też charakter edukacyjny. Uczniowie, studenci, rodziny będą mogli poznać właściwości prozdrowotne, aromatyczne i miododajne roślin.

– Mamy nadzieję, że do Nieborowa będzie przyjeżdżało więcej grup szkolnych na zajęcia przyrodnicze – mówił Łukasz Gaweł, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Finał projektu będzie można podziwiać na Festiwalu Ogrodniczym, który odbędzie się 24 czerwca w Nieborowie

Powierzchnia upraw ziół i przypraw w Polsce jest niewielka. To zaledwie 0,18 % ogólnej powierzchni zasiewów. W województwie łódzkim udział ziół i przypraw w ogólnej strukturze zasiewów wynosi 3 proc.

W Nieborowie planowane jest zasadzenie na przykład pospolitego chabra bławatka, niegdyś uznanego za chwast, teraz traktowanego jako roślinę o właściwościach przeciwzapalnych. Ziół i roślin, w których kryją się moce lecznicze będzie wiele, np. ogórecznik, nagietek lekarski, koniczyna biała, rumianek, facelia czy szałwia. Nieborów stanie się apteką Pana Boga blisko nas. Wspomniana facelia to jedna z roślin miododajnych. Miód faceliowy uważany jest za miód królewski, jedne z najbardziej cenionych miodów w Polsce o właściwościach leczniczych.

Ważnym projektem jest też „Zielona architektura”. Województwo Łódzkie chce w  niego zaangażować  ogrodników Przeprowadzony zostanie konkurs na projekt ogrodu w wydzielonej części zespołu parkowo – pałacowego w Nieborowie. Partery kwiatowe, trawniki dywanowe, labirynty bukszpanowe, boskiety i gabinety roślinne oraz oryginalne pomysły, tego wszystkiego będziemy szukać w pracach konkursowych. Celem konkursu jest uwydatnienie zabytkowych i historycznych walorów tego miejsca. 10 pokazowych ogrodów będzie można zwiedzać do jesieni.

Zespół pałacowo-ogrodowy wraz z ogrodem sentymentalnym w pobliskiej Arkadii to unikatowe zabytki, które są częścią placówki podlegającej pod Muzeum Narodowe w Warszawie. Jako pierwsze w naszym województwie otrzymały specjalny certyfikat „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” dla najpiękniejszych zielonych miejsc; dla obszarów, które mają szczególne walory przyrodnicze.

Nieborów to jedne z nielicznych tego typu miejsc w Polsce, które przetrwało zawirowania wojenne i kolejne katastrofy dziejowe. W pełni zachowany Pałac w Nieborowie należał do rodziny Radziwiłłów. Sam budynek i tereny wokół niego tak zachwyciły twórców „Akademii Pana Kleksa”, że postanowili realizować tu zdjęcia do filmu. Do  Nieborowa przyjeżdżało wiele zagranicznych ekip telewizyjnych. Pałac Radziwiłłów stanowił dla nich gotowy plan zdjęciowy. Powstawały tu serialowe koprodukcje polsko-brytyjskie czy polsko-francuskie:. „Sherlock Holmes i doktor Watson” i „Wielka miłość Balzaka”. W nieborowskich ogrodach kręcony był film „Kariera Nikodema Dyzmy”, zaś we wnętrzach – „Lalka”. Nieborów gościł wiele znanych osób. Swoje dzieła tworzył tu m.in. Konstanty Ildefons Gałczyński. W pałacowych salach przebywali Willi Brandt, George Bush, a nawet królowa Hiszpanii Zofia.

Dar z Uniejowa dotar
<strong>Jak było, a
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.