HomeŁęczyckiGinekologia w szpitalu w Łęczycy do likwidacji? Powiat podejmie decyzję

Ginekologia w szpitalu w Łęczycy do likwidacji? Powiat podejmie decyzję

szpital w łęczycy

Łukasz Michalak, p.o. dyrektora szpitala w Łęczycy, poinformował niedawno starostę oraz radnych powiatu łęczyckiego o pogarszającej się sytuacji finansowej Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęczycy oraz o konieczności podjęcia „trudnych, bolesnych i wymagających odwagi decyzji”. Wśród jednej z tych „trudnych” decyzji może być likwidacja oddziału ginekologiczno-położniczego w łęczyckim szpitalu.

Jak się dowiedzieliśmy, idzie o pieniądze… a właściwie ich brak. Skumulowane straty z lat poprzednich przekroczyły wartość kapitałów własnych szpitala w Łęczycy. W planie finansowym na 2023 rok niemal 100% dochodów z NFZ zostanie wydane na pensje pracowników. Sam oddział ginekologiczno-położniczy na koniec października 2022 r. wygenerował stratę w wysokości 2,64 miliona złotych a w 2022 roku w łęczyckim szpitali przyszło na świat 294 dzieci. W piśmie z ZOZ przedstawiane są argumenty finansowe a powodem spadającego zainteresowania porodami w Łęczycy mają być: brak nowoczesnego sprzętu, słabej jakości baza lokalowa, niewykonywanie porodów w znieczuleniu.

W piśmie skierowanym do powiatu można przeczytać, że „zaprzestanie udzielania świadczeń medycznych w zakresie położnictwa i neonatologii nie spowoduje zmniejszenia wartości kontraktu z NFZ. W zamian za to, ZOZ w Łęczycy będzie mógł rozpocząć udzielanie świadczeń ortopedycznych w ramach pododdziału ortopedycznego”.

Poprosiliśmy p.o dyrektora ZOZ o komentarz do sprawy. Otrzymaliśmy tylko krótką odpowiedź.

„Chciałbym poinformować, że nie będę komentował treści korespondencji między Zespołem Opieki Zdrowotnej w Łęczycy a starostwem powiatowym w Łęczycy.” – czytamy w odpowiedzi Łukasza Michalaka, p.o. dyrektora szpitala w Łęczycy.

Powiat w tej sprawie ma wkrótce podjąć decyzję.

Adam Kolasa nowym ko
Prawie 80-letni pija
Brak komentarzy

Sorry, the comment form is closed at this time.