Słodko jak w niebie
Tak słodkiego dnia chyba dotąd w Uniejowie jeszcze nie było. W sąsiedztwie uniejowskich Term i Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich odbył się Jarmark słodkości „Słodko jak w niebie”.
Główną atrakcją jarmarku były warsztaty kulinarne przeprowadzone przez finalistę programu MasterChef – Adama Kozaneckiego. Żeby przygotowana potrawa była zgodna z tematem jarmarku, Adam zdecydował się na słodki deser, który lubią chyba wszyscy bez wyjątku – gofry. Każdy uczestnik warsztatów mógł poczęstować się tą pyszną przekąską, samemu wybierając sobie do niej dodatki. Wszystko odbywało się oczywiście pod czujnym okiem specjalistów w dziedzinie kulinariów. Odnoście specjalistów – Adama Kozaneckiego szerzej przedstawiać nie trzeba, bo jego udział w programie telewizyjnym w programie MasterChef zapewnił mu dużą popularność. Jednak dzisiaj specjalistów było dwoje. Nasze zaproszenie przyjęła również Joanna Banad, która – jak sama o sobie mówi – jest dietetykiem z wykształcenia i cukiernikiem z miłości. Pani Asia to sympatyk dobrego jedzenia, miłośniczka wypieków, a przede wszystkim pasjonatka cukiernictwa. Na co dzień prowadzi pracownię cukierniczą, a także warsztaty i szkolenia kulinarne. Jeśli szukacie inspiracji na przyrządzenie znakomitych słodkości, zajrzyjcie na blog POSYPANE oraz na podcast „Niech jedzą ciastka”, których Asia jest autorką.
Jeśli smakowały Wam gofry wykonane przez Adama i Asię, spróbujcie zrobić je sami w domu. Oto przepis Adama na ciasto gofrowe (ok. 12 porcji):
- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej (255 g)
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 2 łyżeczki cukru pudru lub kryształu
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (opcjonalnie)
- 2 jaja
- 100 g roztopionego masła
- 1 i 1/3 szklanki mleka (330g)
Mąkę wsypać do miski, dodać proszek do pieczenia, sól, cukier, cukier wanilinowy. Wszystko wymieszać, a następnie dodać jajka, tłuszcz oraz mleko. Zmiksować mikserem na gładką masę, tylko do połączenia się składników. Ciasto można odstawić, aby odpoczęło (na około 15 minut), ale nie jest to konieczne.
Rozgrzać gofrownicę. Gofry piec przez około 3 – 3,5 minuty lub przez czas podany w instrukcji gofrownicy. Nakładamy ciasto chochlą i wypukłą stroną łyżki rozprowadzamy ciasto dokładnie po całej powierzchni.
Gofry po upieczeniu odkładamy na metalową kratkę i podajemy z ulubionymi dodatkami.
Oprócz gofrów pierwszoplanową rolę podczas spotkania odgrywał miód – słodki, smaczny, a przede wszystkim zdrowy. W Uniejowie zagościły stoiska z regionalnymi miodami najwyższej jakości, bezpośrednio od pszczelarzy.
Słodkości uczestnikom imprezy nie zabrakło również dzięki wypiekom miejscowych kół gospodyń wiejskich: z Człop oraz Rożniatowa-Kolonii.
Pojawiło się też stoisko uniejowskiej serowarni „Czarna Owca”.
Oprócz pieczołowicie zbieranych miodów, na jarmarku swoje produkty oferowali rękodzielnicy.
NO COMMENTS
Sorry, the comment form is closed at this time.