„Gwiazdy dla czystej Polski”, czyli finałowy koncert Earth Festival w Uniejowie
W niedzielę 21 sierpnia 2022 r. przy „Termach Uniejów” usłyszeliśmy trzeci, wieńczący trzydniowe wydarzenie Earth Festival, koncert ph. „Gwiazdy dla czystej Polski”.
Jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne wobec zmieniającego się klimatu, którego zmiany obserwujemy poprzez ocieplanie się naszej planety, występujące susze, gwałtowne opady, wichury, nie trzeba nikogo, zwłaszcza zdroworozsądkowo myślącą osobę, o tym przekonywać. Każdy człowiek ma możliwość zatroszczyć się o nasze wspólne środowisko, zaczynając od prostych i niewiele kosztujących wysiłku działań we własnym domu i na własnym podwórku, abyśmy mogli zostawić godne warunki do życia przyszłym pokoleniom. A wystarczy tak niewiele, bowiem „Czysta Polska zaczyna się w Naszym domu”: możemy oszczędzać wodę, nie produkować ton plastiku, segregować śmieci, założyć deszczówkę i z niej podlewać kwiaty w ogrodzie, pokonywać bliższe odległości na pieszo z korzyścią dla zdrowia zamiast samochodami emitującymi spaliny.
Festiwal stawia sobie za cel inspirowanie do zmian oraz uświadamianie ludziom jak za pomocą prostych sposobów, chociażby wspomnianych wyżej przykładowych działań, mogą wprowadzać niewielkie zmiany dla dobra planety i przyszłości kolejnych pokoleń. O tym właśnie, jak ważne jest jak najszybsze podjęcie szeregu prostych przedsięwzięć na rzecz ochrony środowiska naturalnego, przypominali artyści ze sceny podczas koncertu emitowanego na żywo na antenie telewizji Polsat wprost z podnóża „Term Uniejów”.
Ostatniego dnia zamykającego wydarzenie usłyszeliśmy głosy artystów, którym bliskie są działania związane z ochroną środowiska. Ze sceny usłyszeliśmy wykonawców takich jak: Doda, Andrzej Piaseczny, Julia Wieniawa, Sebastian Karpiel-Bułecka, Małgorzata Ostrowska, Michał Szpak, Sebastian Riedel, Ania Rusowicz, Pectus i Konin Gospel Choir. Artystom towarzyszyła Grott Orkiestra pod kierunkiem Michała Grotta, natomiast wydarzenie poprowadzili: Ilona Krawczyńska i Marcelina Zawadzka.
„Dzisiaj gramy dla czystej Polski, dla czystego świata, dla czystego nieba, choćby różowego” – takimi słowami rozpoczął koncert Andrzej Piaseczny, a następnie zaśpiewał utwór „Niebo z moich stron” Czerwonych Gitar.
Prezenterki prowadzące koncert wspomniały o ostatniej, ogromnej katastrofie klimatycznej, czyli „zatruciu Odry, na skutek czego padła ogromna ilość ryb, ptaków, ssaków. Zagrożone są także okoliczne pola, trawy i również my ludzie, dlatego teraz to jest na to czas, abyśmy się obudzili, że wszystko zależy od czystej Ziemi, czystego Świata, a on zależy wyłącznie od nas! Tego lata dotkliwie odczuwamy w Polsce upały sięgające 40 stopni, a na południu Europy temperatury sięgały nawet 50 stopni. Według naukowców takie anomalie pogodowe miały nas spotkać dopiero za 30 lat, dlatego posłuchajmy ich apelu. Każdego roku maleją zasoby wody, dlatego zmieńmy swoje nawyki i wprowadźmy zmiany”. O brakach zasobów wody mówił Jarosław Kret: „Musimy radykalnie oszczędzać wodę” – każdy z nas może zamiast kąpieli brać prysznic, używać zmywarki, zakręcać wodę przy myciu zębów. Tak niewiele znaczy to w pojedynkę, ale wspólnymi siłami to bardzo dużo.
W czasie koncertu dowiedzieliśmy się jak bardzo zanieczyszczamy planetę: „Warto zwrócić uwagę na to, że co roku na świecie produkuje się niemalże 100 miliardów sztuk ubrań i gdyby w tym momencie zatrzymać produkcję, to mielibyśmy się w co ubrać przez następne 50 lat! W Chile znajduje się największe na świecie wysypisko odpadów tekstylnych. Trafia tam corocznie 60 tys. nowych niesprzedanych ubrań, które będą się rozkładały ok. 200 lat. Marnujemy także ogromne ilości żywności, bowiem 200 kg jedzenia wyrzuca statystyczny Polak rocznie!
Niedzielny koncert zakończył Hymn dla Ziemi w wykonaniu Grott Orkiestry i Konin Gospel Choir.
Mamy nadzieję, że te bardzo upalne, nie tylko za sprawą pogody, ale przede wszystkim wydarzeń, sierpniowe dni upłynęły Państwu w pozytywnej energii i wzajemnej inspiracji prowadzącej do wzmacniania poczucia odpowiedzialności środowiskowej i społecznej, czyli podejmowania konkretnych działań dla dobra Ziemi.
NO COMMENTS
Sorry, the comment form is closed at this time.